Bourns Inc. CR0805-FX-1182ELF
CR0805-FX-1182ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1182ELF
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1182ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1182ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1182ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1182ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1182ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1182ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1182ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1182ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1182ELF
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SPEAKER 32OHMS .2W 23MM 6" LEADS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.6V SNT-4A datasheet.pdf
KIT REF DES SBC DISPLAY 3.5" datasheet.pdf
202K121-100/184-0 BOOT MOLDED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf