Bourns Inc. CR0805-FX-11R3ELF
CR0805-FX-11R3ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-11R3ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-11R3ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-11R3ELF
QUANTITY
CR0805-FX-11R3ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-11R3ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-11R3ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-11R3ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-11R3ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-11R3ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-11R3ELF
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
SENSOR AMP 30PSI ABS .5-4.5 OUT datasheet.pdf
IC 8-INPUT MUX 3ST 16-SSOP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf