Bourns Inc. CR0805-FX-1201GLF
CR0805-FX-1201GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1201GLF
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1201GLF.pdf
Availability of CR0805-FX-1201GLF
QUANTITY
CR0805-FX-1201GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1201GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1201GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1201GLF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1201GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1201GLF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1201GLF
IC I2C EEPROM DIP SWITCH 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100" DL SMD RA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC TXRX MCU + EZRADIOPRO datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 6GB RJ45 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 25POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf
MICRO 31C P 10" YEL JACKS NI datasheet.pdf