Bourns Inc. CR0805-FX-1210ELF
CR0805-FX-1210ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1210ELF
Brief Description
RES SMD 121 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1210ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1210ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1210ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1210ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1210ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1210ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1210ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1210ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1210ELF
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 212MA 1.56 OHM datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 150X150X2MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 35W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 47MM datasheet.pdf
HDM 9SMPR120F G datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf