Bourns Inc. CR0805-FX-1431ELF
CR0805-FX-1431ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1431ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1431ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1431ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1431ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1431ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1431ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1431ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1431ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1431ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1431ELF
FIXED IND 1.5NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 170M 64-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS NY46 BLK datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN 21POS FML PC BRD DIN41617 datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf