Bourns Inc. CR0805-FX-1471ELF
CR0805-FX-1471ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1471ELF
Brief Description
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1471ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1471ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1471ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1471ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1471ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1471ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1471ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1471ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1471ELF
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 1.2-20UNF-2A 20MA datasheet.pdf
LENS LO2 REAL SPOT DRAGON datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
FUSE CLIP BLADE 15A PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D ROU datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf