Bourns Inc. CR0805-FX-1543ELF
CR0805-FX-1543ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1543ELF
Brief Description
RES SMD 154K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1543ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1543ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1543ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1543ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1543ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1543ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1543ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1543ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1543ELF
RES ARRAY 3 RES 150K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 9POS SKT 6" datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 10-DFN datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO214AA datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf