Bourns Inc. CR0805-FX-1582ELF
CR0805-FX-1582ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1582ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1582ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1582ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1582ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1582ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1582ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1582ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1582ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1582ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1582ELF
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
QKE HDR2X10 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC DISPLAY DRVR MUX I2C 64TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
TVS DIODE SOT23 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 16SSOP datasheet.pdf