Bourns Inc. CR0805-FX-1623ELF
CR0805-FX-1623ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1623ELF
Brief Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1623ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1623ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1623ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1623ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1623ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1623ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1623ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1623ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1623ELF
RES 50 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 133MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
RES 953K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf