Bourns Inc. CR0805-FX-1653ELF
CR0805-FX-1653ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1653ELF
Brief Description
RES SMD 165K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1653ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1653ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1653ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1653ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1653ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1653ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1653ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1653ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1653ELF
RES SMD 698 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SELF RETAINING SCREW GRMT NAT datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 257MA 720 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERMINAL DK 4/35 D datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
OSC XO 48.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf