Bourns Inc. CR0805-FX-16R5ELF
CR0805-FX-16R5ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-16R5ELF
Brief Description
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-16R5ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-16R5ELF
QUANTITY
CR0805-FX-16R5ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-16R5ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-16R5ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-16R5ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-16R5ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-16R5ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-16R5ELF
RES SMD 250 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 1.5A DO204AL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 1200-3000 CMA 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 250M 64-QFN datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC datasheet.pdf
RES 29.3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf