Bourns Inc. CR0805-FX-1742ELF
CR0805-FX-1742ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1742ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1742ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1742ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1742ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1742ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1742ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1742ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1742ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1742ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1742ELF
IC PWR SPLY CTLR PROG 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 32POS .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 14POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf