Bourns Inc. CR0805-FX-1743ELF
CR0805-FX-1743ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1743ELF
Brief Description
RES SMD 174K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1743ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1743ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1743ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1743ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1743ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1743ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1743ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1743ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1743ELF
REGULATOR -7V 0.55A 3SIP SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10V 2A SMA datasheet.pdf
CONN HDR 4POS A/PIN STR PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 4.1A TO220FP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 0.4X2MM 6.1" datasheet.pdf
EVAL KIT STM8S DISCOVERY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf