Bourns Inc. CR0805-FX-1801ELF
CR0805-FX-1801ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1801ELF
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1801ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1801ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1801ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1801ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1801ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1801ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1801ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1801ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1801ELF
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4PHASE BUCK 40QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FUS 125V MED T/D PLUG 30A TYPE S datasheet.pdf
SS LED ANNUN FULL SCREEN datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
8UF 150V 9.779X21.539 105C AXI datasheet.pdf