Bourns Inc. CR0805-FX-1872ELF
CR0805-FX-1872ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1872ELF
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1872ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1872ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1872ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1872ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1872ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1872ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1872ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1872ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1872ELF
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
RELAY MINI SSR 2A 12VDC PCB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-09VO datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 RW SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LICOO2 12SON datasheet.pdf
HEATSHRINK DUAL WALL 19MM 1=150M datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
IND GRN 14V CYL 1/2" SNAP 6"LD datasheet.pdf