Bourns Inc. CR0805-FX-1873ELF
CR0805-FX-1873ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1873ELF
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1873ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1873ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1873ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1873ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1873ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1873ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1873ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1873ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1873ELF
CONTINUOUS BANDING 5/8" datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.0V SC-82AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 70A TO-247 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
BLADE HEX 1.3MM 4" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf