Bourns Inc. CR0805-FX-18R2ELF
CR0805-FX-18R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-18R2ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-18R2ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-18R2ELF
QUANTITY
CR0805-FX-18R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-18R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-18R2ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-18R2ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-18R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-18R2ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-18R2ELF
DIODE ZENER 27V 500MW MSD datasheet.pdf