Bourns Inc. CR0805-FX-19R6ELF
CR0805-FX-19R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-19R6ELF
Brief Description
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-19R6ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-19R6ELF
QUANTITY
CR0805-FX-19R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-19R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-19R6ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-19R6ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-19R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-19R6ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-19R6ELF
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC RAD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/8"-200' BLACK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
POT 50 OHM 225W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
DIODE FRED 200V 20A TO-220AB datasheet.pdf