Bourns Inc. CR0805-FX-2003ELF
CR0805-FX-2003ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2003ELF
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2003ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2003ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2003ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2003ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2003ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2003ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2003ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2003ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2003ELF
EVAL KIT EXPERIMENTAL KS8695PMPD datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 388VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" WW datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 62.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 2.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
8CKT 2MM MGRID WTB CONN CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 4 INCH datasheet.pdf