Bourns Inc. CR0805-FX-2052ELF
CR0805-FX-2052ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2052ELF
Brief Description
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2052ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2052ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2052ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2052ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2052ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2052ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2052ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2052ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2052ELF
RES ARRAY 15 RES 82K OHM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 65A TO-247AC datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
STD MOTOR RELAY 25A CTS 24VD datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
UM3666 MAT 10M QD CABLE, FD2 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf