Bourns Inc. CR0805-FX-2100ELF
CR0805-FX-2100ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2100ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 210 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2100ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2100ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2100ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2100ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2100ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2100ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2100ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2100ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2100ELF
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-JACK RG142 6" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
NO CONTROLLER, SCT3210 17.80" 8" datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY PG16 datasheet.pdf
ARBSTUDIO EURO POWER CORD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf