Bourns Inc. CR0805-FX-2151ELF
CR0805-FX-2151ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2151ELF
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2151ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2151ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2151ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2151ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2151ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2151ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2151ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2151ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2151ELF
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
SUB-MINIATURE PC BOARD SOCKET datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf