Bourns Inc. CR0805-FX-2213ELF
CR0805-FX-2213ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2213ELF
Brief Description
RES SMD 221K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2213ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2213ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2213ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2213ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2213ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2213ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2213ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2213ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2213ELF
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONN HOUSNG 10POS .100" DL CRIMP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CABLE TIE INLINE 124# BLU 14.1" datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf