Bourns Inc. CR0805-FX-24R0ELF
CR0805-FX-24R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-24R0ELF
Brief Description
RES SMD 24 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-24R0ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-24R0ELF
QUANTITY
CR0805-FX-24R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-24R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-24R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-24R0ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-24R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-24R0ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-24R0ELF
LED AMBER 2MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 17.4OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf