Bourns Inc. CR0805-FX-25R5ELF
CR0805-FX-25R5ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-25R5ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-25R5ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-25R5ELF
QUANTITY
CR0805-FX-25R5ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-25R5ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-25R5ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-25R5ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-25R5ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-25R5ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-25R5ELF
CONN SOCKET HOUSING 32 POS datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLOCK 17POS 3.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 5VIN 12V DIP REG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PMI BASE BAYO 11/16 INCAND SLDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 800W datasheet.pdf