Bourns Inc. CR0805-FX-2670ELF
CR0805-FX-2670ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2670ELF
Brief Description
RES SMD 267 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2670ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2670ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2670ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2670ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2670ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2670ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2670ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2670ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2670ELF
CONN CAP SEAL SIZE17 METAL CHAIN datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO15 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
LED PSL0101 COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 258 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf