Bourns Inc. CR0805-FX-2700ELF
CR0805-FX-2700ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2700ELF
Brief Description
RES SMD 270 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2700ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2700ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2700ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2700ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2700ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2700ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2700ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2700ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2700ELF
RES SMD 43.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1.5K 5% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
STRG CNTNR 17X13X10-3/4 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A SMC datasheet.pdf