Bourns Inc. CR0805-FX-2703ELF
CR0805-FX-2703ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2703ELF
Brief Description
RES SMD 270K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2703ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2703ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2703ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2703ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2703ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2703ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2703ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2703ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2703ELF
SWITCH ROTARY 6P-3POS OPEN FRAME datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 127PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 3.3V 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 74MM D 46.4MMH datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf