Bourns Inc. CR0805-FX-2942ELF
CR0805-FX-2942ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-2942ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-2942ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-2942ELF
QUANTITY
CR0805-FX-2942ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-2942ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-2942ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-2942ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-2942ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-2942ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-2942ELF
TRANSFMR CRNT SENS 6A 1:30 RATIO datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180 OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RFID RF-M3000 DOCKING PCATION DE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
47000UF 16V 35X40 datasheet.pdf