Bourns Inc. CR0805-FX-3000ELF
CR0805-FX-3000ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-3000ELF
Brief Description
RES SMD 300 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-3000ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-3000ELF
QUANTITY
CR0805-FX-3000ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-3000ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-3000ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-3000ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-3000ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-3000ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-3000ELF
IC MICROMONITOR 5V 10% 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
15MM LED SQUARE GREEN datasheet.pdf