Bourns Inc. CR0805-FX-3091ELF
CR0805-FX-3091ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-3091ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-3091ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-3091ELF
QUANTITY
CR0805-FX-3091ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-3091ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-3091ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-3091ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-3091ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-3091ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-3091ELF
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO263 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 100MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
GIC 2.5 REC CONT TIN PLATE TYPE datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80 datasheet.pdf