Bourns Inc. CR0805-FX-31R6ELF
CR0805-FX-31R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-31R6ELF
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-31R6ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-31R6ELF
QUANTITY
CR0805-FX-31R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-31R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-31R6ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-31R6ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-31R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-31R6ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-31R6ELF
JUMPER-H1506TR/A2015W/X 6" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 2AG datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 33K OHM 0606 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
METRAL KIT 4323568-01 datasheet.pdf
RES 14K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf