Bourns Inc. CR0805-FX-3300ELF
CR0805-FX-3300ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-3300ELF
Brief Description
RES SMD 330 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-3300ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-3300ELF
QUANTITY
CR0805-FX-3300ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-3300ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-3300ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-3300ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-3300ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-3300ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-3300ELF
CAP THIN FILM 1.2PF 25V 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf