Bourns Inc. CR0805-FX-3570ELF
CR0805-FX-3570ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-3570ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 357 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-3570ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-3570ELF
QUANTITY
CR0805-FX-3570ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-3570ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-3570ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-3570ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-3570ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-3570ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-3570ELF
CAP FILM 5600PF 2% 10VDC 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.1A 16QSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf