Bourns Inc. CR0805-FX-35R7ELF
CR0805-FX-35R7ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-35R7ELF
Brief Description
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-35R7ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-35R7ELF
QUANTITY
CR0805-FX-35R7ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-35R7ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-35R7ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-35R7ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-35R7ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-35R7ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-35R7ELF
FILTER 3-PHASE RFI PWR LINE 110A datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A SOT223 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 5V datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M12 5V 36" datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
ADAPTER 388-BGA TO PGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CMOS, 240 MHz Triple 10-Bit High Speed Video DAC IC datasheet.pdf