Bourns Inc. CR0805-FX-3603ELF
CR0805-FX-3603ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-3603ELF
Brief Description
RES SMD 360K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-3603ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-3603ELF
QUANTITY
CR0805-FX-3603ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-3603ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-3603ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-3603ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-3603ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-3603ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-3603ELF
CONN HEADER 34POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN JACK 4POS MALE CIRC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 20000UH datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET-OPEN datasheet.pdf
SIGN 23"X23" BLACK/YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf