Bourns Inc. CR0805-FX-3651ELF
CR0805-FX-3651ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-3651ELF
Brief Description
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-3651ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-3651ELF
QUANTITY
CR0805-FX-3651ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-3651ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-3651ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-3651ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-3651ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-3651ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-3651ELF
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM20S/AE20G/X datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 85POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO220 datasheet.pdf
RES 7.56K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCT3250 10.29" 8" FFC W datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H GOLD datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 28 AWG LEAD datasheet.pdf