Bourns Inc. CR0805-FX-3833ELF
CR0805-FX-3833ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-3833ELF
Brief Description
RES SMD 383K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-3833ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-3833ELF
QUANTITY
CR0805-FX-3833ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-3833ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-3833ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-3833ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-3833ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-3833ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-3833ELF
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CABLE STRIPPER CASSETE-YELLOW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf