Bourns Inc. CR0805-FX-3900ELF
CR0805-FX-3900ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-3900ELF
Brief Description
RES SMD 390 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-3900ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-3900ELF
QUANTITY
CR0805-FX-3900ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-3900ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-3900ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-3900ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-3900ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-3900ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-3900ELF
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 34POS DL .100 BLK datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC DSC 32BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TRIM 0.6-4.5PF 500V datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf