Bourns Inc. CR0805-FX-39R2ELF
CR0805-FX-39R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-39R2ELF
Brief Description
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-39R2ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-39R2ELF
QUANTITY
CR0805-FX-39R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-39R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-39R2ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-39R2ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-39R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-39R2ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-39R2ELF
IC CTRLR BALLAST ELECT 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
EYELET TERMINAL PLATED ON TAPE ( datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf