Bourns Inc. CR0805-FX-41R2ELF
CR0805-FX-41R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-41R2ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-41R2ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-41R2ELF
QUANTITY
CR0805-FX-41R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-41R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-41R2ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-41R2ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-41R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-41R2ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-41R2ELF
PLUG BANANA INTERNAL THREAD datasheet.pdf
IC RECEIVE LINE INTERFACE 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VIDEO AMP 3CH HD FILTER 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
QSFP HEAT SINK FOR 1X1 W/ EMISPR datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CABLE 30POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 450MA 270 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf