Bourns Inc. CR0805-FX-4531ELF
CR0805-FX-4531ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-4531ELF
Brief Description
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-4531ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-4531ELF
QUANTITY
CR0805-FX-4531ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-4531ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-4531ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-4531ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-4531ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-4531ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-4531ELF
FIXED IND 270UH 1.3A 419 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT457 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX 1BIT DUAL 3ST 6TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80 datasheet.pdf