Bourns Inc. CR0805-FX-4642ELF
CR0805-FX-4642ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-4642ELF
Brief Description
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-4642ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-4642ELF
QUANTITY
CR0805-FX-4642ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-4642ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-4642ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-4642ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-4642ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-4642ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-4642ELF
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28DIP datasheet.pdf
LED 3MM 5V RED datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 170V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 580MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf