Bourns Inc. CR0805-FX-4703ELF
CR0805-FX-4703ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-4703ELF
Brief Description
RES SMD 470K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-4703ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-4703ELF
QUANTITY
CR0805-FX-4703ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-4703ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-4703ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-4703ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-4703ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-4703ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-4703ELF
MOD PHASE CONTROL SSR 120VAC datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 4GB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 0.118 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V +/-15V 30W datasheet.pdf