Bourns Inc. CR0805-FX-4752ELF
CR0805-FX-4752ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-4752ELF
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-4752ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-4752ELF
QUANTITY
CR0805-FX-4752ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-4752ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-4752ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-4752ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-4752ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-4752ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-4752ELF
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 17POS 5.08MM datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE RED DIFF 25MA RA datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/14/180GLF 1.5BK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
PRINTED CIRCUIT BOARD CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf