Bourns Inc. CR0805-FX-4753ELF
CR0805-FX-4753ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-4753ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 475K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-4753ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-4753ELF
QUANTITY
CR0805-FX-4753ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-4753ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-4753ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-4753ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-4753ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-4753ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-4753ELF
DIP CABLE - HDP40H/AE40M/HDP40H datasheet.pdf
IC LDRIVER DUAL ADSL2+ 20-HTSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.1A TO92 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
INSULATED-DEADEND, 18-14 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 20 AWG BRN datasheet.pdf