Bourns Inc. CR0805-FX-4992ELF
CR0805-FX-4992ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-4992ELF
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-4992ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-4992ELF
QUANTITY
CR0805-FX-4992ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-4992ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-4992ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-4992ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-4992ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-4992ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-4992ELF
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FRNT PNL 3U 6HP TYP 2 EXTRCT HDL datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LJT 66C 66#22D SKT RECP datasheet.pdf
150000UF 25V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf