Bourns Inc. CR0805-FX-4993ELF
CR0805-FX-4993ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-4993ELF
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-4993ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-4993ELF
QUANTITY
CR0805-FX-4993ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-4993ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-4993ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-4993ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-4993ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-4993ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-4993ELF
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 12V 30MA 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf