Bourns Inc. CR0805-FX-5100GLF
CR0805-FX-5100GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-5100GLF
Brief Description
RES SMD 510 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-5100GLF.pdf
Availability of CR0805-FX-5100GLF
QUANTITY
CR0805-FX-5100GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-5100GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-5100GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-5100GLF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-5100GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-5100GLF Details Description
Related parts for CR0805-FX-5100GLF
HARNESS POLY CLEAR 1/8" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
RES 91.0 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED HARNESS 2 LED ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 24POS datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.875V 0.35A SOT23 datasheet.pdf
POSITIONER CRIMP FEMALE 0.7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
DSUB PLASTIC HOOD 93C 50 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf