Bourns Inc. CR0805-FX-5601ELF
CR0805-FX-5601ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-5601ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-5601ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-5601ELF
QUANTITY
CR0805-FX-5601ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-5601ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-5601ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-5601ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-5601ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-5601ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-5601ELF
TERM BLOCK PLUG 23POS 3.5MM datasheet.pdf
IC INVERTER HEX OPEN DRN 14-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf